Modeli i ri Fiat 600e: Rikthimi elektrik i FIAT-it në segmentin B

  • FIAT rikthehet në segmentin B me FIAT 600e të ri për një kënaqësi “të shtuar” ngarje.
  • Me një madhësi bujare prej 4,17 metra gjatësi, magazinimin më të mire në klasën e përparme dhe rrezen e përmirësuar elektrike prej mbi 400 km në ciklin e kombinuar WLTP dhe më shumë se 600 km në ciklin urban, përfaqëson zgjidhjen ideale si për dashamirët e qytetit dhe entuziastësh të jashtëm.
  • Pamja e jashtme ikonike, Dolce Vita në brendësi: Modeli i ri Fiat 600e shpreh në mënyrë perfekte bukurinë dhe stilin e jetës italiane, falë dizajnit të saj të lezetshëm dhe veçorive të tilla si terapia me ngjyra dhe funksioni masazh për një përvojë vërtet multisensoriale.
  • I mbushur me veçori të sigurisë dhe asistencës më të fundit, ai sjell të gjitha përfitimet e lidhura me lëvizshmërinë urbane dhe jashtëurbane me drejtimin e asistuar të nivelit 2.
  • E referuar si  motra më e madhe e modelit të ri 500, ajo mishëron ikonën e ardhshme të FIAT BEV.
  • Në krye të games: Fiat 600e i ri La Prima dhe version më i aksesueshëm Fiat (600e) RED, për ata klientë që kërkojnë një zgjidhje lëvizshmërie etike por të aksesueshme.

FIAT vazhdon të udhëheqë rrugën për lëvizshmëri të qëndrueshme urbane dhe prezanton Fiat 600e të Re, një shtesë e shkëlqyer në gamën e markës që shënon rikthimin e saj në segmentin B. Dhe këtë e bën duke marrë gjithçka që ju pëlqen në segmentin B dhe duke e përmirësuar atë në çdo aspekt: hapësirë e shtuar, diapazon i shtuar, ndjesi e rritur Dolce Vita. E thënë thjesht, Fiat 600e i ri merr më të mirën e botës B dhe B-SUV për të ofruar një përvojë të bukur, të gëzueshme dhe të përkëdhelur drejtimi..

Pas suksesit të paraardhësit të tij dhe më të shiturit Fiat 600 nga vitet ’50, i njohur gjithashtu si lëvizësi i familjes, Fiat 600e i ri vendoset në zemër të segmentit B me rritje të shpejtë..

Fiat 600e i ri përfaqëson zgjidhjen ideale si për dashamirët e qyteteve ashtu edhe për entuziastët e natyrës dhe është mishërimi i përsosur i vlerave të stilit dhe qëndrueshmërisë italiane të markës. Është i lezetshëm dhe i bukur, ka një madhësi bujare prej 4,17 metra gjatësi me një hapësirë të rehatshme për 5 persona, është më e mira në magazinimin e përparmë të klasës, krenohet me një distancë elektrike prej më shumë se 400 km (cikli i kombinuar WLTP) dhe më shumë se 600 km në qyteti (cikli urban WLTP) dhe ofron tipare sigurie më të fundit.

E disponueshme në 2 versione të ndryshme plotësisht elektrike, Fiat 600e i ri La Prima dhe Fiat i ri (600e)RED, është një zgjidhje familjare për të përjetuar plotësisht Dolce Vita italiane të pastër, me një sy ndaj mjedisit dhe kujdes për shkaqe sociale..

Modeli i ri Fiat 600e
I disponueshëm si një me 5 dyer, Fiat 600e i ri ofron një banueshmëri mbresëlënëse në hapësirë me 5 sediljet e tij dhe 15 litra hapësirë të brendshme. Klientët mund t’i ruajnë sendet e tyre personale në tunelin qendror inteligjent – i cili vjen me një mbulesë të personalizuar dhe mbajtëse filxhani fleksibël për një pushim të rehatshëm -, xhepat e sediljeve dhe hapësirat strategjike të magazinimit përpara..Bagazhi ka gjithashtu një madhësi bujare pasi mburret me kapacitet ngarkese prej 360 litrash.

Përveç shkathtësisë së hapësirës, modeli ka aftësi të mëdha elektrike. Bateritë litium-jon me një kapacitet prej 54 kWh i japin New 600e një distancë prej më shumë se 400 km në ciklin e kombinuar WLTP dhe më shumë se 600 km në ciklin urban, duke e bërë Fiat 600e automjetin ideal për përdorimin e përditshëm të qytetit. dhe fundjava ik.

Për të optimizuar kohën e karikimit, Modeli i ri 600e është i pajisur me një sistem ngarkues të shpejtë 100 kW për të ngarkuar baterinë shumë shpejt. Për shembull, duhet më pak se gjysmë ore për të ngarkuar baterinë në 80%, pothuajse e njëjta kohë që nevojitet për të paketuar makinën tuaj për një fundjavë larg. Modeli vjen gjithashtu me një karikues në bord 11 kW dhe një kabllo Mode 3 për karikim në shtëpi ose në publik, i cili siguron një karikim të plotë në më pak se 6 orë.

Motori ka një fuqi prej 115 kW, duke siguruar përshpejtimin nga 0-100 km/h në 9.0 sekonda. Fiat 600e i ri ju jep zgjedhjen: çdo klient mund të ngasë rrugën e tij, falë përfshirjes së tre mënyrave të drejtimit – eko, normale, sportive – të cilat mund të zgjidhen për t’iu përshtatur stilit tuaj të drejtimit.
Një motor hibrid do të kompletojë ofertën e gamës deri në mesin e vitit 2024.

Pamja e jashtme ikonike, Dolce Vita në brendësi
Fiat 600e i ri, i referuar edhe si motra më e madhe e 500e, e ka marrë emrin nga origjinali 600 dhe sjell të gjithë freskinë dhe stilin e freskët italian. Dizajni i saj i jashtëm dhe i brendshëm mishëron në mënyrë të përsosur bukurinë italiane dhe filozofinë e Dolce Vita. Shkurtimisht, Fiat 600e i Ri ofron një kënaqësi të vërtetë ndjesore, e rrënjosur në ADN-në italiane.

Krahasuar me New 500, pamja e tij e shtuar përmban një fytyrë më të mprehtë dhe më të sigurt, një nënshkrim të rifreskuar me 600 krom si në pjesën e përparme ashtu edhe në anët, dhe një identitet të rinovuar të ndriçimit LED. Pamja elegante por dinamike e jashtme përmirësohet nga rrotat më të mëdha (deri në 18” dhe një diametër prej 690 mm), fundet e zeza mat dhe harqet e rrotave, ndërsa stili tipik italian mund të shihet edhe në flamurin italian në parakolpin e pasmë. Disa veçori simpatike nxjerrin në pah linjat e saj të jashtme, të tilla si detajet e zeza me shkëlqim, thekset e kromit dhe shenjat shkëlqyese në dritat e pasme.

Në brendësi, Fiat 600e i ri mishëron në mënyrë të përsosur Dolce Vita-n italiane dhe shpirtin më popullor të markës, falë disa veçorive të krijuara posaçërisht për të ofruar përvojën më të mirë të përkëdheljes. Mbi të gjitha, Fiat 600e i Ri është i pari kompakt që ofron terapinë me ngjyra. Klientët mund të zgjedhin deri në 8 ngjyra të ndryshme si për dritën e ambientit ashtu edhe për ambientin e radios, me një kombinim të paracaktuar shumë të madh dhe një total prej 64 ngjyrash të ndryshme të përzgjedhshme, për një përvojë të paprecedentë rrethuese me ngjyra. Për një kohë spa të plotë italiane, sedilja e shoferit është e pajisur me fuqinë e rregullimit të sediljeve dhe funksionin e masazhit të shpinës, për t’u çlodhur pas një udhëtimi të gjatë ose një dite të ngarkuar në punë. Fiat 600e i ri ofron gjithashtu sedilje lëkure sintetike të fildishtë me monogram FIAT me thekse bruz dhe ngrohje me 3 faza për rehati dhe premium maksimal.

Dyshekë prej veluri, sedilje të pasme 40/60, USB të tipit A & C + tip C në rreshtin e dytë, një karikues pa tel për smartphone dhe hyrje pa çelës me sensor afërsisë – kështu që nuk do ta harroni kurrë makinën e hapur – plotësoni pajisjet për një rehati dhe përvojë të këndshme ngarje.

Teknologjia e shtuar: tiparet më të fundit të sigurisë dhe lidhjes
Fiat 600e i ri është gjithashtu i mbushur me veçori të sigurisë dhe asistencës më të fundit që e bëjnë atë gati për jetën e përditshme. Ai ofron drejtimin e asistuar të nivelit 2, duke sjellë të gjitha përfitimet e lidhura me udhëtimin tuaj.

Sistemi Adaptive Cruise Control (ACC) frenon ose përshpejton në përgjigje të çdo makine; Ndihma inteligjente e shpejtësisë lexon kufijtë e shpejtësisë dhe rekomandon zbatimin e tyre, ndërsa Zbulimi i pikave të verbër përdor sensorë tejzanor për të monitoruar pikat e verbër dhe paralajmëruar për çdo pengesë me dritat paralajmëruese në pasqyrën e krahut. Teknologjia e fundit përfshin gjithashtu funksionin Stop&Go; Frenimi elektrik i parkimit, frenimi autonom i urgjencës për njohjen e çiklistëve dhe këmbësorëve dhe zbulimi i shoferit të përgjumur për të monitoruar nivelet e përqendrimit të shoferit. Së fundi, sensorët 360° dhe kamera e pasme me pamje 180° me vija dinamike të rrjetës ndihmojnë në shmangien e çdo pengese kur parkoni ose kryeni manovra komplekse.
Për sa i përket komoditetit dhe lidhjes, Fiat 600e i Ri është i mbushur me disa veçori që do ta bëjnë çdo udhëtim shumë më të këndshëm dhe të gëzuar. Ajo është e pajisur me porta ngritëse elektrike pa duar – një gëzim për të gjithë ata prindër që kanë gjithmonë një mijë gjëra në dorë -, të gjitha dritaret me energji elektrike, kondicioner automatik, sensorë të muzgut dhe shiut. Një sistem zëri me 6 altoparlantë, radio 10,25″ plotësisht e personalizueshme me Navi, CarPlay dhe Android Auto wireless, një grup dixhital 7″ dhe shërbime të lidhura plotësojnë ofertën.

Fiat 600e ofron shërbimet Uconnect për të mbështetur klientët në baza ditore, si komandat zanore për të komunikuar me navigimin e lidhur në bord, sistemin e navigimit TomTom, hartat e të cilit përditësohen automatikisht, që shfaq të gjitha stacionet e karikimit të disponueshme në itinerar dhe ofron informacion në kohë reale për hapësirat e disponueshme të parkimit falas në rrugët publike, për të kursyer kohë dhe para kur udhëtoni.

Dhe me aplikacionin FIAT, shijoni më shumë rehati nuk ka qenë kurrë kaq e lehtë, në fakt shumë komanda janë të disponueshme për të përdorur funksione të caktuara të automjetit edhe nga distanca (p.sh. përdorimi i dritave, borisë, hapja/mbyllja qendrore e dyerve, ngrohja ose klimatizimi).

Më i larti i gamës La Prima dhe më i arritshëm (RED)
Përsosmërisht i përshtatshëm për ata klientë të rinj që kërkojnë një zgjidhje lëvizshmërie etike dhe miqësore me mjedisin, Fiat i Ri (600e)RED përfaqëson versionin më të aksesueshëm të Fiat 600e të Ri dhe është një hap i mëtejshëm i një partneriteti me (RED) i lançuar në 2021 nga besimi se secili prej nesh mund të udhëheqë ndryshimin. Duke ndjekur hapat e Re (500) RED, misioni është të jesh “i mirë për njerëzit dhe i mirë për planetin”: në fakt është elektrike, për të respektuar mjedisin dhe për të kontribuar për një të ardhme më të qëndrueshme. Ky mision tani po shkon edhe më tej me (RED), organizatën e themeluar në 2006 për të luftuar SIDA-n dhe për të siguruar që sëmundja e parandalueshme dhe e trajtueshme është e parandalueshme dhe e trajtueshme për të gjithë. Fiat i ri (600e) RED merr ngjyrën e kuqe si një shenjë dalluese, si jashtë – nga trupi deri te logot e përparme dhe të pasme, – dhe në – panelet e panelit dhe shenjat e dizajnit në sediljet ekskluzive prej pëlhure të riciklueshme. Mbulesa e jastëkut (RED) e tunelit qendror inteligjent shërben si rikujtues të mëtejshëm të partneritetit. Dy ngjyra të tjera janë të disponueshme për ta personalizuar më tej: bardh e zi.

Fiat 600e La Prima i ri ofron 100% stil, teknologji dhe rehati për të siguruar një përvojë gjithëpërfshirëse Italiane Dolce Vita. Është në dispozicion në 4 ngjyra të ndryshme që kujtojnë bukurinë italiane dhe peizazhet natyrore: Dielli i Italisë, Deti i Italisë, Toka e Italisë, Qielli i Italisë.

Mundesitë e porosive do të fillojnë në 5 korrik si për Fiat të ri (600e) Red dhe La Prima, me njësitë e para që vijnë në tregun Italian deri në shtator.

Turin, Korrik 4th, 2023